Zanim rozpakujesz zamówienie UWAŻNIE PRZECZYTAJ!
Jak dbać o biżuterię z kamieni naturalnych?
- Rozpakowywanie zamówionego produktu. Pierwsze użycie.
- Zamówiony produkt wyjmuj z opakowania ostrożnie. Najlepiej zrób to nad miękką powierzchnią, która zamortyzuje upadek, gdyby przedmiot wypadł Ci z rąk.
- Minerały, z których wykonana jest biżuteria i niektóre figurki to kamienie o stosunkowo wysokiej twardości. Należy jednak pamiętać, że twardość kamienia nie wyklucza jego kruchości. Pod tym adresem dowiesz się dlaczego: http://www.swkatarzyna-muzeum.pl/2019/11/twardosc-mineralu/
PAMIĘTAJ! Kamienie naturalne to zazwyczaj materiały kruche. Podczas uderzenia o twardą powierzchnię, np. płytki, mogą pęknąć. Ważne byś o tym pamiętał/a, ponieważ powstałe w ten sposób uszkodzenia nie stanowią podstawy do reklamacji.
Jak dbać o biżuterię? Bądź ostrożna/y!
- Szczególnie ostrożnie należy obchodzić się z ozdobami, które nie posiadają oprawy oraz z figurkami z kamienia. Srebrna oprawa zwiększa trwałość przedmiotu i chroni przed pęknięciami.
- Samodzielne zapinanie naszyjnika lub bransoletki na początku może sprawiać Ci problem. Dlatego też podczas zakładania biżuterii uważaj, by przedmiot nie wyślizgnął Ci się z rąk i nie upadł na twardą powierzchnię.
Jeśli zależy Ci na zachowaniu biżuterii w dobrym stanie postaraj się:
- jej nie upuszczać,
- nie uderzać nią o ścianę (np. pierścionkiem podczas gestykulacji),
- ostrożnie zakładać i zdejmować,
- zdejmować przed kąpielą i pójściem spać,
- zdejmować przed pójściem na basen, siłownię lub do sauny
- Jeśli zamówiony produkt przeznaczony jest dla dziecka, zapoznaj je z powyższymi zasadami i uświadom mu, że kupione przedmioty, przy nieodpowiednim użytkowaniu mogą się zniszczyć.
- Jeśli podejmiesz decyzję o zwrocie zakupionego produktu, zapakuj go i zabezpiecz tak, by nie uszkodził się w transporcie. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, przypomnij sobie, jak zapakowany był produkt, gdy przyniósł Ci go kurier.
Jak dbać o biżuterię? – ogólne zasady przechowywania srebra i kamieni naturalnych
Każdy kamień naturalny może inaczej reagować na różne czynniki. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, których możesz przestrzegać, by biżuteria służyła Ci jak najdłużej.
- Kamieni naturalnych lepiej nie przechowywać wystawionych na długotrwałe działanie promieni słonecznych, intensywnego sztucznego oświetlenia i wysokiej temperatury: niektóre z nich mogą tracić w ten sposób nasycenie barwy, blask, a na ich powierzchni mogą się pojawiać pęknięcia.
- Biżuterię z naturalnych kamieni najlepiej przechowywać w miękkich woreczkach lub szkatułkach. Szkatułka również powinna być wyściełana miękkim materiałem. UWAGA! Nie wykorzystuj do tego celu waty. Do jej produkcji mógł być użyty chlor, który szkodzi kamieniom Jeśli to możliwe, postaraj się, by wyściółka zrobiona była z naturalnych materiałów (np. lnu, aksamitu, jedwabiu).
- Pamiętaj!: Wiele naturalnych kamieni nie lubi kosmetyków, perfum, chemii gospodarczej. Noszenie korali z kamieni miękkich, porowatych lub matowych (niewypolerowanych na wysoki połysk) bezpośrednio na skórze posmarowanej kremem może im zaszkodzić!
- Nie przechowuj biżuterii z twardych kamieni (kwarcu: ametystu, kryształu górskiego, agatu itd., turmalinu, granatu, akwamarynu i. in.) z biżuterią wykonaną z miękkich kamieni (lapisu lazuli, turkusu, nefrytu). Twarde kamienie mogą porysować miękkie.
- Jeśli biżuteria jest wykonana ze srebra najlepiej przechowywać ją oddzielnie, tak, aby kamienie nie rysowały srebra.
- Gdy w pomieszczeniu, w którym przechowujesz biżuterię panuje wysoka wilgoć, włóż do szkatułki / woreczka kawałek kredy lub pochłaniacz wilgoci w postaci saszetek. Dzięki temu uchronisz kamienie przed zgubnym wpływem wilgoci a srebro przed czernieniem.