Agat

Agat to rodzaj chalcedonu, drobnokrystalicznej odmiany kwarcu. Posiada budowę wstęgową lub koncentryczną.
WŁAŚCIWOŚCI
Chemizm: SiO2 (krzemionka) Twardość: 6,5 – 7 Barwa: różne barwy
WYSTĘPOWANIE: Brazylia, Urugwaj, Madagaskar, Australia, Kazachstan, Botswana, Namibia, Mozambik, Meksyk, Chiny, Indie , USA. W Polsce występują na Dolnym Śląsku. Do XIX wieku najważniejsze złoża znajdowały się w Niemczech w okolicach Idar-Oberstein.
BARWIENIE AGATÓW: Agaty ze złóż południowoamerykańskich posiadają szarą barwę i nieciekawy rysunek. Dopiero barwienie wydobywa całą ich urodę. Sztuka barwienia agatów znana była już w starożytnym Rzymie. Do lat 20. XX wieku specjalizował się w niej ośrodek szlifierski w Idar-Oberstein. Agaty z innych krajów nie wymagają barwienia. Galeria Tajemnice Klejnotów posiada w swojej ofercie agaty pochodzące z Ameryki Południowej, jak również z innych lokalizacji (Mozambik, Botswana, Kazachstan).
ZNACZENIE W KULTURZE: Agat od zarania dziejów wykorzystywany był do wyrobu ozdób i amuletów. Z jego koncentrycznych rysunków próbowano odczytywać przyszłość. Uważano, że obdarzał posiadacz piękną wymową, chronił przed nieprzyjaciółmi, zapewniał pomyślność i dodawał odwagi.

Wyświetlanie 1–12 z 41 wyników

Wyświetlanie 1–12 z 41 wyników